• Chorvatsko

  • Kdy?

  • Kdo?

  • Mapa
    • Pláže
    • Místo pro dovolenou
    • Nabídka destinace

    Městské hradby  Staré město - Dubrovník, Gunduliceva poljana 2

     

    Cena vstupenek: 35 euro za dospělé, mládež (mládež (do 18 let) 15 eur. Vstupenka je platná na celý den a v ceně je zahrnuta vstupenka do pevnosti Lovrijenac.
    Otevírací doba: 08:00 do 19:30 v letní sezóně, 09:00 do 15:00 v zimě. Hradby jsou otevřené každý den. 

    Dubrovník je obklopen městskými hradbami, které jsou skoro 2km dlouhé (1940m) a díky kterým je město známé po celém světě.

    V minulosti sloužili hradby jako ochrana před nepřátelem, dnes lákají turisty z celého světa.

    Pro vstup na hraby slouží 3 vstupy:  na Straduně při Pile Gate při vstupu do pevnosti Svatého Ivana a bráně Carinarice.

    Uvnitř Městských Hradeb se nachází pevnost Minčeta a Pevnost Svatého Ivana na jihovýchodní straně. Také se uvnitř hradeb nacházejí pevnost Lovrijenac v části zvané Pile a pevnost Revelin v části Ploče. Hlavné vstup na Městské Hradby je u brány Pile.

    V letní sezóně by jste se z důvodu vysokých teplot měli vyhnout návštěvě hradeb mezi 11:00 a 15:00. V ceně vstupného je i vstup do některých pevností a věží na hradbách:

    Pevnost Minčeta je jednou z nejkrásnějších kulturních památek v Dubrovníku. Nachází se uvnitř hradeb na severozápadní straně města. Byla postavena podle návrhu renesančního stavitele Juraje Dalamtinaca.

     

     

    Věž Svatého Lukáše

    můžete vidět když scházíte z městských hradeb k Ploče Gate. Věž Svatého Lukáše sloužila v minulosti k obraně vstupu do přístavu v Dubrovníku.

     

     

    Pevnost Svatého Ivana

    byla vybudovaná v 16. století a stojí za shlédnutí. V přízemí se nachází Akvárium a v prvním a druhém patře Maritime Muzeum. 

     

     

    Pevnost Bokar

    se nachází směrem k moři od Městských Hradeb. Byla navržena architektem Michelozzim v 15. století.

     

     

    Pevnost Lovrijenac v Dubrovníku,  část Pile

    Nachází se mimo městské hradby. Byla postavena k ochraně města před Benátskou flotilou a  obraně západní strany města. V současné době je pevnost velmi populárním místem. V létě se zde odehrávají například koncerty a divadla, v rámci Dubrovnického letního Festivalu, a nejoblíbenější je Shakespearov Hamlet.

     

     

    Pevnost Revelin v  Starém Městě - Dubrovník 

     

    Cena vstupného je zahrnuta ve vstupném na Městské Hradby.

    Pevnost Revelin se nachází z vnější strany Městských Hradeb a v minulosti obraňovala vstup do Dubrovníckeho přístavu. Byla postavena v 16.století. Na krásných terasách této pevnosti se odehrálo již veliké množství divadelních her v rámci Dubrovnického letního Festivalu a v zimě se uvnitř odehrávají koncerty Dubrovnického Sympfonického Orchestru a dalších umělců. Pevnost Revelin si můžete prohlédnout z venku, její útroby jenom v průběhu některých akcí.

     

     

    Lazareti v Dubrovníku při vstupu do Starého Města - Dubrovník

     

    Lazareti se nachází na východní straně vstupu do Starého Města, v části Ploče.

    V minulosti se zde scházely obchodníci se svými karavany a cestovatelé z Osmanské říše. To bylo důvodem proč si Dubrovčani v té době vybudovaly karanténu, z důvodu, aby na určitou dobu izolovaly cestovatele a zboží, kteří přijížděly z východních zemí, kde nakažlivé nemoci propukaly docela často. Dnes jsou místem organizování spousty kulturních a zábavných akcí.

     

     

    Rektorův palác v Starém Městě - Dubrovník, Kulturno - Historické Muzeum, Pred dvorom 1

     

    Cena vstupenek 15 euro pro dospělé, pro děti a studenty 8 euro; skupinové vstupné do Dubrovnik muzeí zahrnuje také Rektorův palác a stojí 20 euro za dospělé a 8 euro za děti a studenty.
    Otevírací doba: od 09:00. do 18:00 p.m. v létě, od 09:00 do 16:00 v zimě, otevřeno každý den.

    Rektorův palác byl administrativním centrem  Dubrovnické Republiky. Dnes se zde nachází Kulturno – historické muzeum, které zobrazuje jak se v minulosti po staletí v Dubrovníku žilo. Uvidíte tam staré mince, sbírky zbraní a nástrojů, antický nábytek, obrazy ... V přízemí se nachází soudní síň, vězení a správní pracoviště. Rektorův palác je dnes místem, kde se koná mnoho koncertů. Své koncerty zde v létě mívá i  Dubrovnický Sympfonický Orchestr.

     

     

     

    Palác Sponza v Starém Městě - Dubrovník

     

    Palác Sponza je jedným z nejhezčích paláců v Dubrovníku. Byl postaven v 16. století a svojí krásou a bohatstvím vypovídá o kultuře a bohatství starých Dubrovčanů. Palác Sponza byl obchodním centrem města. Na konci 16. století se stal kulturním centrem Dubrovnické Republiky. Dnes se tam nachází Dubrovnické Archívy, které jsou jedněmi z nejrozsáhlejších v Evropě.Uvnitř nebo před palácem bývá organizováno spousta manifestací a projevů.  Zahajuje se tady každý rok 10. července i Dubrovnický Letní Festival.

     

     

     

    Dubrovnická Katedrála a Pokladnice Katedrály v Starém Městě - Dubrovník, Drziceva poljana

     

    Cena vstupenek: do katedrály je vstup zdarma; prohlédnout si ji můžete kterýkoliv den, kromě v době bohoslužby. Cena vstupenek do Pokladnice katedrály je asi 2,00 eura na osobu.
    Otevírací doba: 9:00 – 17:00, v neděli a o svátcích 11:00 – 17:00 v létě, 10:00 – 12:00 a 15:00 – 17:00, v neděli a o svátcích od 11:00 v zimě. Katedrála je otevřená každý den.

    Byla postavena na konci 17., začátkem 18. století. Je zde k  vidění spousta maleb a relikvií. V katedrální pokladnici se nachází 132 relikví Svatých, které se datují od 11. do 19. století. Jsou tady i relikvie hlavy, rukou a nohy Svatého Blažeje, vyrobené dubrovnickými zlatníky.

     

     

    Kostel Svatého Blažeje v  Starém Městě - Dubrovník

     

    Cena vstupenek: do katedrály je vstup zdarma; prohlédnout si ji můžete kterýkoliv den, kromě v době bohoslužby.

    Tento známý dubrovnický kostel je zasvěcen ochránci Dubrovníku – Sv. Blažejovi (Sv. Vlaho). Na oltáři je pozlacená stříbrná socha Svatého Blažeje, který v rukou drží model města. Kostel byl postaven v letech 1706 – 1714. Každý rok se zde 3.února koná Slavnost svatého Blažeje.

     

     

     

    Františkánsky klášter v Starém Městě - Dubrovník s nejstarší lékarnou v Evropě (1317) a Františkánske muzeum ''Mala Braca'', Placa 2

     

    Cena vstupenek: dospělý 6,00 euro, děti/studenti 3,00 euro
    Otevírací doba: 8:00 – 18:00 v létě, 9:00 – 14:00 v zimě, otevřeno každý den.

    Františkánský klášter byl postaven v 14. století.Dnes si návštěvníci z celého světa prohlížejí cenné malby, hudební archive, známou knihovnu a různe zlaté a stříbrné umělecké díla. Také zde můžete navštívit nejstarší lékarnu v Evropě (1317), která se nachází ve Františkánském klášteře. V muzeu si můžete prohlédnout nástroje na destilaci vody z 14. století, rukopisy předpisů výroby léků ...

     

     

     

    Synagóga v Starém Městě - Dubrovník, Zudioska 5

     

    Cena vstupenek: asi 7 euro.

    Otevírací doba: 10:00 – 20:00 v létě a 10:00 – 15:00 v zimě

    Synagóga v Dubrovníku, postavena v roce 1652, je jednou z nejstarších v Evropě. Židé začali Dubrovník osídlovat v roce 1546, kdy jim to dovolil dekrét vystavený tehdejší vládou Dubrovnické republiky. V Synagoze se nachází mnoho relikvií, archivní dokumenty a tóra, která se datuje od 13. do 17. století. Dubrovnická židovská komunita má kromě Synagogy ještě i malou fontánu při Pile a hřbitov vedle hlavního Dubrovnického hřbitiva Boninovo.

     

     

    Ortodoxní kostel Zvěstování v Starém Městě - Dubrovník, Od Puca 8

     

    Cena vstupenek: asi 2 euro

    Otevírací doba: 9:00 – 14:00 (kromě sobot a neděl)

    Ortodoxní kostel v Dubrovníku byl postaven v roce 1877. Nachází se zde cenná sbírka ikon.

     

     

     

    Pamětní dům Ronalda Browna v Starém Městě - Dubrovník

    Tento pamětní dům byl otevřen v roce 1996 na počest tragicky zesnulého ministra obchodu Ronalda Browna a jeho spolupracovníků, v blízkosti Dubrovníku. Jsou tam vystaveny obrazy tří hlavních dubrovnických umělců 20. století: Antuna Masle, Dura Pultika a Iva Dulcica.

     

     

     

    Dům Marina Držića, Staré Město - Dubrovník, Siroka 7


    Otevírací doba: 10:00 – 20:30 (kromě pondělí) v létě, 10:00 – 13:00 (kromě pondělí) v zimě

    Marin Držicć byl chorvatský renesanční spisovatel a básník. Návštěva jeho domu vás vrátí zpátky v čase.

     

     

     

    Etnografické muzeum Rupe,  Staré Město - Dubrovník, Od Rupa 3

     

    Cena vstupenek: dospělý 15 euro, děti 8 euro. Skupinové vstupné do Dubrovnik muzeí, které zahrnuje i Etnografické muzeum je 20 euro pro dospělé a 8 euro pro děti.
    Otevírací doba: 9:00 -  18:00 (kromě úterý).

    Toto museum je jednoznačně správnou volbou pro ty, kteří si zajímají o to jak se žilo kdysi v Dubrovníku. Nachází se v staré sýpce a uvidíte zde, kolik pozornosti věnovaly Dubrovčani skladování obilí. Dubrovnická Republika uchovávala všechny státní rezervy pšenice, ječmene a prosa v hlubokých silech, zvaných Rupe, které byli vytesané z kamene a potažené voděodolným materiálem , který udržoval obilí při teplotě 17°C. V tomto muzeu můžete také vidět tradiční venkovskou architekturu, lidové kroje a textilní ruční práce.

     

     

    Muzeum Maritime v Starém Městě - Dubrovník,

    Pevnost Svatého Jana

     

    Cena vstupenek: dospělý 20 euro, děti 8 euro. Skupinové vstupné do Dubrovnik muzeí, které zahrnuje i Maritime Muzeum je 20 euro pro dospělé a 8 euro pro děti.

    Otevírací doba: 10:00 – 17:00 v létě, 10:00 – 14:00 v zimě. Otevřeno denně, kromě nedělí a svátků.

    Muzeum Maritime se nachází v pevnosti svatého Ivana.Naleznete zde mnoho výstav, týkajících se historie a rozvoje obchodu a navigace v Dubrovníku.

     

     

     

    Akvárium – Institut mořského a pobřežního výzkumu v  Starém Městě - Dubrovník, D. Jude 2

     

    Cena vstupenek: dospělý 20 euro, děti 8 euro. Skupinové vstupné do Dubrovnik muzeí, které zahrnuje i Maritime Muzeum je 20 euro pro dospělé a 8 euro pro děti.

    Otevírací doba: 10:00 – 19:00. v létě, Otevřeno denně, kromě pondělků.

    Akvárium se nachází v pevnosti Svatého Jana. Naleznete tam 27 akvárií s rozmanitými rybami, mořskými houbami, sasankami, korály a mořskými hvězdami. Akvárium má i specielního obyvatele – mořského koníka, který je i symbolem akvária.

     

     

     

    Orlandův sloup v Starém Městě - Dubrovník, Stradun

     

    Orlandův sloup je jednou z nejhezčích kulturních památek v Dubrovníku. Byl postaven v 15.století a 6 století byl symbolem svobody a nezávislosti Dubrovníku. Orlandův sloup je vlastně socha bojovníka v brnění. Podle legendy byl Orlando rytířem, který ochránil Dubrovník před útokem saracenského piráta Spuncenta a porazil jej v blízkosti ostrova Lokrumu. V minulosti byl Orlandův sloup symbolem Dubrovnického obchodu. Délka pravého Rolandova předloktí představovala plnou hodnotu zdejší délkové míry, „dubrovnického lokte“, tj. 51,2 cm, což byla po staletí v Dubrovníku používaná jako délková míra. 

     

     

    Veliká Onfriova fontána v Starém Městě - Dubrovník, Stradun

     

    Při vstupu do Starého Města ze strany od Pile gate určitě nepřehlédnete nádhernou Velikou Onfriovu fontánu. Byla postavena v 15.století Onofriem della Cava a byla symbolem dokončení zásobování města vodou, která byla do města přivedena z Rijeka Dubrovačka (vzdálená 12 km). Dnes je fontána krásnou a známou Dubrovnickou atrakcí, která byla však v roce 1667 vážně poškozená silným zemětřesením. Je oblíbeným místem, kde se potkávají mladí lidé a turisti, kteří si chtějí v horkém létě trochu odpočinout a osvěžit se.  

     

     

    Malá Onfriova fontána v Starém Městě - Dubrovník, Stradun

    Další pěkná fontána z 15. století zdobí Dubrovnickou hlavní ulici -  Stradun. I tato malá fontána byla navržena Onofriem della Cava. Je jediněčná svými reliéfmi nahých malých chlapečků, delfínů s mušlemi, kamenými hlavami, známymi pod názvem „maskeroni“ a klečícími chlapečky nad vodou.

     

     

     

    Městská zvonice Staré Město - Dubrovník

     

    Hned nad vstupem do Starého Města ze strany od Ploče se týčí městská zvonice s hodinami, která byla posatevan v roce 1444. Dvě stejné bronzové figurky, známé jako Dubrovnické dvojičky „Maro a Baro“ odbíjejí hodiny úderem do zvonu. Také se jim říká „Zelenci“. Původní originální dřevěné figurky si můžete prohlédnout v Sponza paláci a městskou zvonici uvidíte ze Stradun.

     

    Prozkoumejte více